Jakub Kulesza[edytuj]

 
 
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Jakub Kulesza
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1990 
Lublin
Zawód, zajęcie polityk, informatyk
Alma Mater Politechnika Warszawska
Stanowisko poseł na Sejm VIII kadencji (od 2015), rzecznik prasowy Kukiz’15 (2015–2018)
Partia UPR (2008–2018)
KORWiN (od 2018)

Jakub Kulesza (ur. 12 listopada 1990 w Lublinie) – polski polityk i informatyk, poseł na Sejm VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Iwony i Marka, ma dwóch braci. Pochodzi z Puław, gdzie został absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej. W 2006 organizował puławską Sekcję Młodzieżową UPR, w której działał do 2009. Od 2008 członek Unii Polityki Realnej. Od 2010 związany ze stowarzyszeniem KoLiber, w którym m.in. kierował sądem naczelnym, był pierwszym wiceprezesem i skarbnikiem[1], a od grudnia 2012 do grudnia 2013 był prezesem tej organizacji. Został także prezesem zarządu Fundacji Progresywnej. W 2013 ukończył elektronikę, informatykę i telekomunikację na Politechnice Warszawskiej. Podjął pracę w przedsiębiorstwie informatycznym.

wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu w okręgu lubelskim z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15, zorganizowanego przez Pawła Kukiza. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 15 058 głosów. Został rzecznikiem prasowym klubu Kukiz’15. W marcu 2018 został członkiem rady głównej UPR[5]. W październiku tego samego roku był kandydatem komitetu związanego m.in. z Kukiz’15 i partią Wolność na prezydenta Lublina w wyborach samorządowych. Uzyskał 2,99% poparcia, co stanowiło trzeci rezultat spośród 6 kandydatów[7]. Pięć dni po wyborach ogłosił przejście z Kukiz’15 i UPR do Wolności, której został wiceprezesem. W następnym miesiącu współtworzył koło poselskie Wolność i Skuteczni.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2015 żonaty z Katarzyną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen (31 lat) KW Sławomir Mentzen, przedsiębiorca, właściciel biur rachunkowych, sklepu myśliwskiego oraz kancelarii podatkowej, wiceprezes partii Wolność Janusza Korwina-Mikkego. Członek Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu oraz Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jest absolwentem Gimnazjum i Liceum Akademickiego. Skończył ekonomię oraz fizykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ma też doktorat z ekonomii. Interesuje się historią oraz polityką. Jak mówi postanowił ubiegać, się o prezydenturę w Toruniu, bo miasto zmierza w złym kierunku, jest bardzo zadłużone, z bardzo niskimi płacami i szybko się wyludnia. - Moją wizją jest to, aby Toruń był miastem w którym życie jest bardzo przyjemne, tanie, gdzie opłaty za wodę, wywóz śmieci, za bilety autobusowe są dostosowane do poziomu zarobków. Obecnie są na takim poziomie jak w dużych miastach, a wynagrodzenia nie - uważa Mentzen. Kandydat ma żonę Agnieszkę oraz trójkę dzieci: Franka, Helenkę i Alę.