Piotr Krzysztof Marzec, urodzony 12 lipca 1971 roku w Busku-Zdroju, bardziej znany jako Liroy, to ojciec polskiego hip-hopu, kielecki Scyzoryk, a także poseł na sejm VIII kadencji.

fot. Adrian Grycuk

fot. Adrian Grycuk

Trudne dzieciństwo

Piotr Marzec urodził się w Busku-Zdroju, ale przeniósł się z rodzicami do Kielc, gdzie zamieszkiwał na osiedlu Sady. Wraz z matką i młodszą o 4 lata siostrą cierpiał przez alkoholizm ojca. Jako mały chłopiec często uciekał z domu, miał problemy z prawem, był w poprawczaku. W 1992 r. ukończył technikum budowlane.

Etapy kariery muzycznej Liroya to:

 1. Praca DJ-a w klubach w latach 80-tych.
 2. Założenie we Francji zespołu Leeroy & The Western Posse w 1991r.
 3. Wydanie pierwszej płyty w 1992r.
 4. Współpraca z Wzgórze Yapa 3.
 5. Kontrakt z BMG Ariola Poland i singiel „Scyzoryk” wydany 22 maja 1995 r.
 6. Płyta Alboom z sierpniq 1995 r. – najwięcej sprzedanych egzemplarzy w historii polskiego hip -hopu, Złota Płyta w miesiąc po premierze.
 7. Założenie wytwórni Def Noizz Records.
 8. Fryderyk w kategorii „Album roku – muzyka taneczna” oraz „Album roku – muzyka alternatywna” w 1995 r.
 9. Kolejna złota płyta to mini album „Bafangoo! część 1” wydany w listopadzie 1995 r.
 10. Fryderyk w 1998 i 1999r. w kategorii „Najlepszy album rap i hip-hop”.
 11. Wydanie płyty „Bestseller” w październiku 2001 r. – współpraca z artystami takimi jak Lionel Richie, Ice- T, DJ Tomekk, Kayah, Mieczysławem Szcześniakiem i Miką Urbaniak.

Poza muzyką

Oprócz działalności muzycznej, Liroy założył także fundację wspierającą trudną młodzież i otworzył ośrodek Kielecka Szkoła Jazdy. W 2006 r. założył własne przedsiębiorstwo DEF Entertainment Sp. z o.o., rok później firmę odzieżową Def Life. W 2013 roku Liroy wydał autobiografię pod tytułem AutobiogRAPia. Vol. 1. Na początku marca 2015r. raper ogłosił koniec muzycznej kariery. 7 miesięcy później kandydował z pierwszego miejsca Komitetu Kukiz’15 w okręgu świętokrzyskim i uzyskał mandat posła VIII kadencji.

Życie prywatne

Prywatnie Piotr Marzec to ojciec czwórki dzieci – syna z pierwszego małżeństwa oraz córki i dwóch synów ze związku z drugą żoną – Joanną Krochmalską. Ma słabość do aut marki BMW i egzotycznych zwierząt domowych. W szkole średniej lubił język polski, pisał do szuflady powieści science – fiction.